Może zdarzyć się tak, że w naszym otoczeniu pojawi się kwas masłowy. Jest to substancja o wyjątkowo przykrym zapachu, którego samodzielnie zneutralizowanie jest niemożliwe. Na szczęście dzisiaj kwas butylowy – bo tak również określa się kwas masłowy – neutralizują specjalistyczne firmy.

Co to jest kwas masłowy i jak pachnie?

Kwas masłowy jest organicznym związkiem chemicznym, który zaliczany jest do kwasów karboksylowych. Ma postać oleistej cieczy pozbawionej koloru. Zapach kwasu masłowego jest bardzo nieprzyjemny. Jedni mówią, że przypomina on wymiociny, dla innych pachnie zjełczałym masłem, jeszcze inni porównują go z ludzkim potem. Niezależnie od tego, do czego go porównamy, pewne jest jedno: jest to zapach bardzo intensywny, nieprzyjemny, ostry, a jego zniesienie jest bardzo trudne. Smród kwasu masłowego może utrzymać się nawet przez lata.

Czy można zatruć się kwasem masłowym?

Zatrucie kwasem masłowym jest jak najbardziej możliwe. Substancja ta jest naprawdę niebezpieczne dla zdrowia. Jej wdychanie może prowadzić do:

  • uporczywego bólu głowy;
  • silnego bólu brzucha;
  • wymiotów;
  • łzawienia oczu;
  • silnego kaszlu.

W przypadku, kiedy dojdzie do kontaktu kwasu masłowego ze skórą może pojawić się pieczenie i swędzenie. Jeśli w porę nie podejmiemy odpowiednich działań, kwas masłowy może doprowadzić do poważnych problemów z oddychaniem.

Kwas masłowy (butylowy) – potencjalne zagrożenia

Kwas masłowy jest substancją, która może wywołać zatrucie. Jest niebezpieczny zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Powszechnie wykorzystywany jest w środkach używanych do odstraszania dzików. Często to właśnie kwas masłowy wskazywany jest jako sposób na to, aby pokazać nielubianemu sąsiadowi, kto tak naprawdę rządzi na klatce czy na osiedlu. Nigdy nie należy rozlewać kwasu masłowego.

W jaki sposób zneutralizować kwas masłowy?

Jak już wspomnieliśmy, zapach kwasu masłowego utrzymuje się naprawdę bardzo długo, a jego samodzielne usunięcie jest trudne. Tak naprawdę nie ma skutecznej domowej metody, która pozwala na neutralizację kwasu masłowego. Jedynym rozwiązaniem gwarantującym skuteczną neutralizację jest skorzystanie z pomocy fachowców. Na szczęście dzisiaj nie brakuje firm zajmujących się świadczeniem usług w tym zakresie.

Czy ozonowanie to najlepszy sposób neutralizacji kwasu masłowego?

Jak wspomnieliśmy wyżej, najlepszym sposobem na neutralizację kwasu masłowego jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy. Metodą, która jest stosowana, jest ozonowanie. Pierwsze działania w zakresie usuwania kwasu masłowego podejmuje wezwana najczęściej na miejsce Straż Pożarna. Wprawdzie usuną oni sam kwas, ale smród kwasu masłowego pozostanie. Wówczas ozonowanie, a więc dezynfekcja przy pomocy mającego doskonałe właściwości utleniające ozonu jest jedynym skutecznym rozwiązaniem. Doświadczone firmy sięgają po generatory ozonu, które działają sprawnie i szybko. Warto pamiętać, że ozonowanie najlepiej jest zlecić możliwe jak najszybciej po zidentyfikowaniu kwasu masłowego. Pozwoli to na stosunkowo krótkie wyeliminowanie pomieszczeń z użycia.

Zapach kwasu masłowego jest trudny do zniesienia, a jego samodzielne usunięcie praktycznie niemożliwe. Dlatego jeśli padniemy ofiarą ataku z wykorzystaniem kwasu masłowego, warto postawić na wsparcie profesjonalnej firmy w zakresie jego usunięcia. Ozonowanie to najlepsze wyjście.