+48 511 812 051 kontakt@ozonosfera.pl 24H/7

Czym jest ozonowanie i w jakim celu się je przeprowadza?

Co to jest ozon?

Ozon jest alotropową, trój-cząsteczkową odmianą tlenu. Ozon ma właściwości aseptyczne i toksyczne przez co stosuje się go na szeroką skalę do celów dezynfekcyjnych. Ozon jest cięższy od powietrza a swoją strukturę cząsteczkową utrzymuje stosunkowo krótko. Po rozpadzie staje się zwykłym tlenem. Dzięki tej właściwości ozon jest niezwykle silnym utleniaczem.

Ozonowanie pomieszczeń polega na dezynfekcji za pomocą odpowiedniego stężenia ozonu, który dociera do wszystkich zakamarków, rur, szczelin, szaf i szuflad. W ten sposób eliminuje przykre zapachy, zabija drobnoustroje, niszczy grzyby i pleśń. Jego działaniu nie dorównuje żaden standardowy środek czystości.

Ozonowanie pomieszczeń – jak to działa?

Ozon jest bardzo reaktywną cząsteczką tlenu, która posiada zdolność rozbijania różnych substancji, m.in. te odpowiedzialne za przykre zapachy, takie jak kwas masłowy, kwas mlekowy, woń chemikaliów, spalenizny, tytoniu, dymu czy stęchlizny. Ozon niszczy również bakterie, wirusy, grzyby i pleśń. Dzięki temu dezynfekcja pomieszczeń z użyciem ozonu jest niezwykle skuteczna.

Ozon zachowuje się jak powietrze, wnikając we wszystkie szczeliny i zakamarki, dlatego działa na wszystkie substancje, zarówno te złe, jak i dobre, powodując ich utlenianie. Z tego powodu ozonowanie pomieszczeń musi być poprzedzone odpowiednimi przygotowaniami. Wszystkie cenne przedmioty i sprzęty, które nie wymagają ozonowania, należy wynieść z mieszkania, a pozostałe miejsca zabezpieczyć folią.

Ludzie, zwierzęta i rośliny nie powinny znajdować się w domu lub mieszkaniu, w którym trwa ozonowanie. Dezynfekcja pomieszczeń przeprowadzana jest przez fachowca ubranego w specjalny kombinezon. Po uszczelnieniu wnętrza zostaje uruchomiony generator, zwany również ozonatorem. Najbardziej wydajne urządzenia pozwalają na skrócenie standardowego czasu, w jakim trwa ozonowanie pomieszczeń, z kilku godzin do nawet niecałej godziny. Po zabiegu dom lub mieszkanie trzeba gruntownie wywietrzyć.

Dezynfekcja pomieszczeń ozonem – po co?

Ozonowanie pomieszczeń przeprowadza się od dawna w celu dezynfekcji szpitali, przedszkoli, żłobków, szkół, czy innych instytucji użyteczności publicznej. Coraz częściej ta praktyka znajduje również zastosowanie w miejscach pracy i prywatnych domach.

Dzięki ozonowaniu pozbędziemy się nieprzyjemnych zapachów po pożarze, zadymieniu i zalaniu pomieszczeń. Zabieg stosuje się w mieszkaniach, ale również w piwnicach i na strychach, aby pozbyć się stęchlizny i mikroorganizmów. Ozonowanie pomieszczeń to sposób na usunięciu fetoru w starych mieszkaniach i domach z rynku wtórnego. W ten sposób wyeliminujemy również problem pleśni i grzybów.

Dezynfekcja pomieszczeń z użyciem ozonatora pozwala na utrzymanie domu w czystości i świeżości, a także szybszy powrót do zdrowia po chorobie. Zabieg zaleca się zwłaszcza po zakażeniu koronawirusem, ale będzie przydatny również w przypadku innych infekcji.

Ozonowanie pomieszczeń przeprowadza się z częstotliwością zgodną z wymaganiami domowników. Jeśli sytuacja jest jednorazowa (remont, pożar, choroba), wystarczy jeden lub dwa zabiegi. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby korzystać z ozonowania regularnie. Będzie to dobra praktyka, zwłaszcza jeśli mamy w domu dzieci, palimy papierosy, mieszkamy ze zwierzętami lub któryś z domowników cierpi na alergię. Ozonowanie pomaga pozbyć się roztoczy i przynosi ulgę w oddychaniu.

Na czym polega proces ozonowania pomieszczeń?

Ozonowanie rozpoczynamy od obliczenia kubatury pomieszczenia. Dzięki temu mamy możliwość oszacowania czasu jaki potrzebny jest na przeprowadzenie dezynfekcji.

Pomieszczenie zabezpieczane jest przed dopływem powietrza z zewnątrz, aby uniknąć rozrzedzenia się tworzonej atmosfery nasyconej ozonem.

Ustawiane są urządzenia w miejscach, które zapewnią optymalną cyrkulację wydobywającego się z ich wnętrza ozonu.

Ozonatory zostają uruchomione. Proces dezynfekcji rozpocznie się w chwili, gdy stężenie ozonu osiągnie odpowiedni poziom na ozonowanej powierzchni.

Po zakończeniu ozonowania, przestrzeń jest intensywnie wietrzona.
Już po 15 minutach wietrzenia z pomieszczeń można korzystać, bez obaw o zatrucie ozonem.

Jak wytwarzamy ozon?

Wiele osób zastanawia się, w jakiej sposób przetransportujemy ozon, który będzie użyty podczas przeprowadzania dezynfekcji. My jednak wytwarzamy ozon na miejscu działania za pomocą naszych urządzeń, ozonatorów. Ozonator to urządzenie zasilane z sieci elektrycznej, zaopatrzone w wysokowydajne elektrody na których wytwarzane są mikro łuki elektryczne. Podczas takich mikro wyładowań, tlen który wtłaczany jest do urządzenia, łączy się między sobą w swoją trój-cząsteczkową formę.

Potrzebujesz więcej informacji?

Jeżeli potrzebujesz więcej informacji lub masz pytania związane z ozonowaniem, skontaktuj się z nami! Chętnie odpowiemy i doradzimy Ci w kwestii naszych usług.